СВЕТА ЛУЦИЈА

Прослава у част свете Луције, која се одржава 13. децембра, имала је кроз историју утицаја на прославу Божића у многим земљама, и сматра се делом божићне сезоне. Пре промене календара са јулијанског на грегоријански, прослава се догађала на зимску краткодневицу, па се празник зато прославља као дан повратка светлости. Постоје многе сујеверје, навика, предвиђања и забрана на овај дан. Једна од њих је Луца погача, која се и даље прави у већини кућа где се у погаче ставља новчић који доноси срећу ономе ко га нађе. Тако се то десило и када су две ученице наше школе, Луциа Молнар Чикош и Ивет Бенедек из 4.д одељења су поводом тог дана погачама почастиле своје другове из разреда.

LUCA NAPJA

Talán nincs is másik olyan jeles nap, amelyhez annyi szokás, hiedelem, babona, jóslat, tiltás kapcsolódna, mint a december 13-i Luca napjához. Ilyenkor ültetik a Luca-napi búzát, készítik el a hagymakalendáriumot, főzik a Luca-gombócot, vájják ki a Luca-tököt, látnak hozzá a kilencféle fából készülő Luca széke faragásához. A babonák, jóslatok sokasága mellett dologtiltó nap is. Mivel ezek közül napjainkban a legtöbbet csak az idősek elbeszéléseiből ismerjük, fontos, hogy iskolánk 4.d osztályos tanulóihoz hasonlóan a gyerekek is tudjanak erről a napról. Az osztály két tanulója, Molnár Csikós Lúcia és Benedek Ivett lucapogácsával lepte meg osztálytársait, akik közül néhányan szerencsepénzt is találtak azokban.

IMG_20191213_084510.jpg  IMG_20191213_084520.jpg

IMG_20191213_084532.jpg  IMG_20191213_085703.jpg