ODRŽANA NOĆ ISTRAŽIVAČA

Evropska Noć istraživača, trinaesta po redu, ove godine se po osmi put održala u našem gradu 28. septembra od 16 časova  u Atrijumu hotela "Galleria". Ovogodišnja Noć istraživača održava se pod geslom "Istražuj kroz noć, u znanju je moć", a kao vodeća tema manifestacije istakla se međusobna povezanost nauka i njihovo preplitanje u svakodnevnom životu. Kao i svake godine do sada, u bogatom programu ove manifestacije su učenici i nastavnici naše škole učestvovali sledećim svojim eksponatima i interaktivnim radionicama:

• Bonboni naših baka - Stari recept dobrih bonbona.
  • Pronađimo skrivenu energiju - Kako od vode dobiti svetlost.
  • Pomoćna šaka - Napravite sami pokretnu šaku od kartona. Učenici i nastavnica Gordana Matoš, master profesor fizike.
  • Saobraćaj povezuje - Interesantni podaci i igrice o ulozi saobraćaja u povezivanju učesnika u jednu veliku globalnu zajednicu. Malo poznate činjenice, greške i propusti koji se javljaju kod učesnika u saobraćaju. Propraćeno modelom raskrsnice upravljane Arduino mikrokontrolerom. Učenici i nastavnik Ištvan Šooš, profesor razredne nastave.
  • Instrumenti i muzika su sve oko nas - Sve ono što nas okružuje je muzika koja čini naš svet lepšim i boljim. Svaki predmet može biti deo naše muzike, samo zavisi kako ga iskoristimo i kako gledamo na to. Svaki udar, svaki pljesak, svako zvono je upravo ono što može postati naša muzika. Učenici i nastavnica Natalija Lukić, master muzičke umetnosti.
  • Crveni kupus kao prirodni indikator - Kako odrediti da li su supstance koje koristite u svakodnevnom životu kisele, bazne ili neutralne pomoću prirodnih kiselinsko-baznih supstanci: sok od crvenog kupusa, cvekle, višnje, borovnice ili nekog cveta.
  • Domaći“ aparat za gašenje požara - Kako napraviti aparat za gašenje požara od supstanci koje imate u kući.
  • Penušavo osvežavajuće piće - Kako napraviti domaći gazirani sok. Učenici i nastavnica Daniela Živanović, profesor hemije.
  • Roboti u svemiru - Radionica je kooperacija između dve osnovne škole koje čine jednu ekipu za Lego First Ligu. Ova radionica povezuje dve škole i izvodi se na dve jezika, povezujući i jačajući lokalnu zajednicu. Posetioci su mogli da se okušaju u programiranju robota pri izvršavanju misija u svemiru! Učenici i nastavnik Zoran Vujković, profesor tehničkog i informatičkog obrazovanja.

Predavanja, a i čitavu manifestaciju je pratio veliki broj zainteresovanih učenika viših i nižih odeljenja.

VÉGET  ÉRT A KUTATÓK  ÉJSZAKÁJA

Pénteken, szeptember 28-án a Galleria Hotel átriumában 13. alkalommal került sor az Európai Kutatók Éjszakája elnevezésű rendezvényre. Az idei rendezvény célja a tudomány és a szórakoztató tanulás népszerűsítése, jelmondata pedig: Kutass éjszaka, mert a tudásban a hatalom! A mintegy száznyolcvan résztvevő és látogató lehetőséget kapott arra, hogy bekukkantson a leghihetetlenebb kémiai, fizikai és biológiai kísérletek kulisszái mögé. Iskolánk tanulói és tanárai a következő kísérletekkel és műhelymunkákkal képviseltették magukat:

• Cukorkák nagyanyáink idejéből - Régi receptek az igazi, finom cukorkákhoz.
  • Rejtett energiát keresünk - Hogyan lehet fényt nyerni a vízből?
  • Pótkéz – Mozgatható kéz kartonpapírból. A tanulókat Gordana Matoš fizikatanárnő kísérte.
  • A közlekedés összefüggése - Érdekes adatok és játékok a közlekedés szerepéről a résztvevők egy nagy globális közösséghez való összekapcsolásával. Kevésbé ismert tények, hibák és mulasztások, amelyek a közlekedés résztvevőinél fordulnak elő. Az Arduino mikrokontroller által vezérelt útkereszteződés makettje. A tanulókat Soós István osztálytanító készítette fel.
  • A hangszerek és a zene mindenhol körülvesz bennünket –A zene, amely szebbé és jobbá teszi világunkat, mindenhol körülöttünk megjelenik. Minden tárgy a zene része lehet, csak attól függ, hogyan használjuk és hogyan tekintünk arra. Minden ütésből, minden tapsból, minden csengőből zene lesz. A diákokat Natalija Lukić zenetanárnő irányította.
  • A vörös káposzta mint természetes indikátor - Hogyan határozzuk meg, a természetes alapanyagok: vörös káposzta, cékla, cseresznye, áfonya vagy valamely virág segítségével,hogy savas, bázisos vagy semleges anyagokkal találkozunk a mindennapi életében?
  • "Házi" tűzoltó készülék - Hogyan készítsünk tűzoltó készüléket az otthonunkban található anyagokból?
  • Pezsgő frissítő ital - Házi készítésű szénsavas gyümölcslé elkészítése. A tanulókat Daniela Živanović kémiatanárnő készítette fel.
  • Robotok az űrben - A kétnyelvű műhelyt két iskola közös Lego First League csapata vezette. A látogatók megpróbálhatták úgy programozni a robotokat, hogy azok a világűrben hajtsák végre küldetésüket. Zoran Vujković, a műszaki és informatikai oktatás tanár vezette a csoportot.

Az előadások sok látogatót vonzottak, felsős és alsós kisdiákok is voltak az érdeklődők között, tehát a rendezvényt  rendkívül sikeresként értékelhetjük.

20180928 195237 resized SUBOTICAcom 28Sep2018 HotelGalleria 1266564

SUBOTICAcom 28Sep2018 HotelGalleria 1266570  SUBOTICAcom 28Sep2018 HotelGalleria 1266574